Borovica prodire tamo gdje mnogi lijekovi ne mogu

U narodnoj medicini jako je velik broj recepata za ljekovite pripravke od borovice. Borovicu (Juniperus communis L.) zovu i brinje, borovica obična, fenja, kleka, smreka, šmrika i venja. Ova ljekovita biljka pospješuje izmjenu tvari, povećava aktivnost i sposobnost reakcije organizma.


Borovica ojačava naš organizam

Borovica u prvom redu djeluje na urinarni, respiratorni, digestivni i živčani sustav. Na mjesta do kojih ne mogu prodrijeti ni antibiotici prodire borovica, npr. u urinarnim putovima u kojima postoje razna upalna žarišta uzrokovana bakterijom E. coli borovica kao urinarni antiseptik predstavlja pravi lijek, a rezultati su brzi i sigurni. Liječenje borovicom ne provodi se kod upale bubrega jer može izazvati krvarenje i pojavu bjelančevina u mokraći. Baktericidno djelovanje borovice dolazi do izražaja kod svih oboljenja u kojima su uzročnici bakterije, kao nefritis, cistitis, pielitis, itd. U crijevnoj flori uništava bakterije truljenja, a razvija bakterije vrenja što dovodi do detoksikacije crijeva, ali i čitavog organizma. To pridonosi njegovu jačanju i osvježenju, a raste i sposobnost reakcije organizma na bolesti.

Pojačava mokrenje

Od grančica borovice priprema se čaj koji izaziva pojačano mokrenje. Plod borovice koristi se uvijek kad treba pojačati izlučivanje tekućine mokrenjem. Žvakanje plodova borovice korisno je kod svih zaraznih oboljenja, za pročišćavanje krvi, eliminaciju mokraćne kiseline i lošeg zadaha iz usta, kod gihta, reume kao i kod upale zglobova i upale mjehura. Eterično ulje borovice rabi se kod ekcema, psorijaze, kod bolesti zglobova, gihta, dišnih putova i organa te kod svih oboljenja želuca i crijeva.

Tinkturu od plodova borovice rabimo za liječenje pokvarenog ili otrovanog želuca, bronhijalnog katara, astme, bolesti bubrega i mjehura, išijasa, reumatizma itd. Dodavanjem bobica borovice rakiji dobivamo ljekoviti napitak za razne slabosti organizma, grčeve crijeva, kod početnih simptoma prehlade i gripe te kod vodenih bolesti. Zdrobljene bobice borovice rabimo za mazanje čela kod glavobolje, a zdrobljenim zelenim bobicama mažemo kožne lišajeve, razna ispupčenja na koži, kraste, čireve, otekline, svrab. U pučkoj medicini bezbroj je recepata za ljekovite pripravke od borovice, kao i u kulinarstvu, gdje se borovica rabi kao začin i konzervans pri kiseljenju povrća i pripremi sirupa. Od borovice se pripremaju ljekovite rakije.

Kontraindikacije: Uporaba borovice zabranjena je kod upalnih stanja bubrega te u trudnoći. Upute treba strogo poštovati jer svako predoziranje može izazvati štetne reakcije organizma, u prvom redu bubrega.

Kada se borovica i njeni pripravci dulje uzimaju, mokraća poprima miris po ljubicama.

Sirup od borovice - za liječenje dišnih organa


Sastojci: 500 g borovica, 3 l vode i med

Priprema: Borovice kratko prokuhajte u vodi. Nakon toga plodove zgnječite, još jednom prokuhajte, dodajte vodu po potrebi. Prokuhanu masu protisnite kroz cjediljku i kad se ohladi dodajte med, toliko da nastane sirup. Sirup punite u staklenke sa širokim grlom.

Uputa za uporabu: Djeca uzimaju tri puta po jednu čajnu žličicu, sat prije obroka, a stariji dvije čajne žličice, sat prije obroka, tri puta dnevno. Liječi tuberkulozu pluća i jača želudac.

Čaj od borovice - za sva navedena oboljenja


Sastojci: 1 čajna žličica zgnječenih plodova borovice i 2 dl vode

Priprema: Borovice prelijte kipućom vodom, poklopite, pustite da odstoje 15 minuta i procijedite.

 Uputa za uporabu: Pijte kod svih spomenutih oboljenja, tri puta dnevno po jednu šalicu, prije jela.

Tinktura od borovice - za sva navedena oboljenja


Sastojci: 2-3 šake zdrobljenih plodova borovice i 7,5 dl konjaka ili rakije

Priprema: Bobice močite tri tjedna, a bocu svakodnevno protresite. Procijedite.

Uputa za uporabu: Uzimajte jedan do dva puta tjedno po 15-20 kapi na kocki šećera ili s vodom, čajem ili sokom. Koristi u liječenju svih spomenutih oboljenja. Tinktura je dobra i za masažu.

Kura s borovicom - za sva navedena oboljenja


Prvi dan žvačemo jedan plod borovice, 2. dan dva, 3. dan tri, 4. dan četiri, 5. dan pet i tako svaki dan jednu više sve do 16. dana kad uzimamo 1 plod manje, to jest 14 pa 17. dan 13 i tako sve do jednoga ploda.
Uzimanje: Bobice dobro sažvačite, gutajte slinu, a koštice ispljunite. Što je bolje i dulje žvakanje, povećava se učinak. Kura s borovicom namijenjena je za pročišćavanje krvi, pogotovu kod povećanih vrijednosti mokraćne kiseline, masnoće u krvi. Zdravi preventivno mogu uzimati do osam bobica, za jačanje imuniteta i za što bolje zdravlje općenito.

Iglice od borovice

Iglice je korisno zapaliti u prostoriji u kojoj boravi bolesnik i, općenito, za dezinfekciju prostorije. Iglice borovice, suhe ili svježe, mogu se dodavati raznim biljnim čajnim mješavinama.

Nar ili šipak - Čudotvorni eliksir zdravlja

Nar ili šipak - plod pun C vitamina, dobro poznat na našem području.


Sok od nara ima veće antioksidansno djelovanje čak i od crnog vina i zelenog čaja. Redovnim konzumiranjem nara dobivaju se čvrsti nokti, lijepa i zdrava kosa, kao i duševni mir koji većini nedostaje.

Jestivi dijelovi ploda nara su sok i sjeme. Nar (Punica granatum) je kod mnogih naroda smatran simbolom plodnosti koji donosi sreću u kuću. Drevni Egipćani sahranjivani su sa ovim voćkama jer su vjerovali da oni simboliziraju nadu u novi život, a na mnogim slikama Djevica Marija ili mali Isus u ruci drže nar.

Ova izuzetna voćka veoma je prisutna u libanonskoj, iranskoj, turskoj, grčkoj i indijskoj kuhinji, a zbog blagotvornog djelovanja na zdravlje često  se koristi u narodnoj  medicini i u prirodnoj kozmetici.

Jestivi dijelovi ploda nara, koji sazrijeva u kasnu jesen ili početkom zime, su sok i sjeme. Plod nara bogat je svim vitaminima, a posebno vitaminom C, A, E i B5, kao i mineralima kalijem i željezom.

Sto mililitara nara sadrži čak 16% potrebne dnevne količine vitamina C za odrasle osobe. Crvenu boju ovaj plod dobiva od anticijanida i tanina. Posjeduje i dvije vrste polifenolnih spojeva kojima se pripisuje čak 92% antioksidansnog djelovanja čitave voćke. Sadrži i oko 15 grama šećera, zbog čega ima karakterističan prijatan, malo kiselkast okus.

Za sok od nara je dokazano da ima veće antioksidansno djelovanje čak i od crnog vina i zelenog čaja. Djeluje i antiaterogeno, odnosno sprečava aterosklerozu. Izraelski naučnici otkrili su da uzimanje čaše soka od nara dnevno smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti. Ispijanjem ovog soka u trajanju od godinu dana, krvni pritisak se smanjuje za oko 21%, a značajno pojačava dotok krvi u srce.

Ulje sjemenki i fermentirani sok od nara sprečavaju nastanak i razvoj tumorskih stanica, pogotovo kod raka dojke i prostate. Ali, da bi se oslobodili zloćudnih stanica prije svega kod karcinoma prostate, muškarci mjesecima, svakoga dana, treba da piju po četvrt litra soka od nara, pokazala su naučna istraživanja.

Nar i proizvodi od ove voćke sadrže i fitoestrogene, odnosno biljne hormone kojima se pripisuje velika uloga u sprečavanju različitih oboljenja. Među njima su na posebnom mjestu hormonski zavisni kanceri, kao što je, primjera radi, karcinom jajnika. Kod žena u menopauzi primijećeno je pozitivno djelovanje kod pojave depresije i osteoporoze. Izuzetno   dobar učinak nar postiže i pri liječenju posjekotina, opekotina i drugih rana. U lepezi brojnih bolesti potvrdno je da konzumiranje soka od nara usporava i razvoj Alzhajmerove bolesti, tako da nauka danas potvrđuje praktično ono što su drevni narodi oduvijek znali, nar je zaista čudotvorna voćka.

Ginekolozi su utvrdili da jedan nar dnevno ublažava uobičajene tegobe u klimaksu, upravo zbog materija sličnih estrogenima, ženskom spolnom hormonu. Tvrdi se i da je nar voćka protiv starenja, zbog čega je rado viđena na trpezi većine holivudskih zvijezda. Zagovornici tradicionalne medicine poručuju da se redovnim konzumiranjem nara dobivaju čvrsti nokti, lijepa i zdrava kosa, kao i duševni mir koji većini ljudi nedostaje.

Nar je i prirodni afrodizijak


Naučnici tvrde da sok od nara može biti izuzetna pomoć muškarcima u seksu. Dnevno popijena čaša soka djeluje poput viagre, o čemu govore iskustva muškaraca koji su ga pili u kontinuitetu mjesec dana. Skoro polovina muškaraca osjetila je poboljšanje u potenciji, zahvaljujući obilju antioksidanasa koji dovode do bolje prokrvljenosti spolnog organa. Sok od nara ima veliki potencijal u liječenju disfunkcije u erekciji, izjavio je dr Christopher F. istraživač sa Kalifornijskog univerziteta u Los Angelesu.

Čuvar mladosti

Koži se može vratiti mekoća i energija ako se masira smjesom u kojoj se nalazi nar. Smjesa se dobije tako što se u jednoj posudi pomiješa četiri jušne žlice meda i šest istih žlica maslinovog ulja. Zatim se doda 120 mililitara vode i dvije jušne žlice svježeg soka od nara. Dobivenom smjesom se izmasira cijelo tijelo, ostavi da djeluje pola sata, a zatim se istušira.

Inače, britanski naučnici radili su brojna istraživanja da bi dokazali da svakodnevno konzumiranje nara usporava oksidaciju DNK u stanicama, te da se na taj način usporava i proces starenja. Istovremeno, nar oslobađa od stresa i poboljšava seksualni život. Suština je da bi trebalo uzimati kapsule ekstrakta od cijelog voća, kore i sjemena. Poboljšanje se može očekivati već nakon mjesec dana.

Kukuruz za bolji rad crijeva

Kukuruz sadrži posebnu vrstu probiotičkih vlakana koja poboljšavaju rad crijeva.


Kukuruz je vrijedna sezonska namirnica koja vas neće opteretiti suvišnim kalorijama, a osigurat će vam ugljikohidrate i brzo raspoloživu energiju, aminokiseline te vitamine i minerale, uključujući vitamin C, B1, B5, folnu kiselinu, niacin, fosfor, kalij i magnezij.

Kukuruz je ikona američke kulture koja je opisana u tradicionalnim mitologijama Maya, Azteka i Inka. Smatra se da potječe iz Meksika ili središnje Amerike, a sezonska je namirnica koju su konzumirale najranije civilizacije koje su nastanjivale te prostore. Dokazi o pripremi jela od kukuruza sežu u daleku povijest, čak do prije 7 000 godina.

Indijanci su izrazito štovali ovu biljku, budući da im je služila kao hrana, sklonište, dekoracija, pa čak i kao gorivo. Kukuruz je danas vrlo rasprostranjena namirnica. Konzumira se kao povrće ili se melje u brašno od kojeg se radi ukusan kukuruzni kruh.

Palenta, tradicionalno jelo na bazi kukuruza, sastavni je dio starih mediteranskih jelovnika, a svoje mjesto nalazi i danas kao dodatak ribljim i mesnim specijalitetima. Kukuruzne pahuljice ili corn flakes s dodatkom mlijeka ili jogurta sve su popularniji obrok, a posebice su omiljena hrana za doručak.

Dobivaju se kuhanjem i mljevenjem kukuruznog zrna, nakon čega se zapeku da dobiju poznatu žuto - smećkastu boju i postanu hrskave.

Suplementi u službi olakšavanja simptoma gastritisa

Neki suplementi koji će vam pomoći, odnosno ublažiti simptome gastritisa. Više o gastritisu pročitajte na linku.


Antioksidansi - Gastritis uzrokovan bakterijom H. pylori za posljedicu ima podizanje razine slobodnih radikala u želučanoj sluznici. Ove nestabilne molekule pridonose upali i oštećenjima želučane sluznice. Razina vitamina C, snažnog antioksidansa, niska je u želučanom soku osoba koje imaju kronični gastritis. Ovaj deficit potencijalna je veza između kroničnog gastritisa i povećanog rizika od pojave karcinoma želuca. Osobe s gastritisom koje su uzimale 500 mg vitamina C dva puta dnevno kroz nekoliko tjedana podigle su razinu vitamina C u želučanom soku na normalnu razinu. Neki istraživači smatraju kako je unosom povišene doze vitamina C moguće iskorijeniti bakteriju H. Pylori, iako još nema dovoljno znanstvenih dokaza za tu tvrdnju. Dok se ne donesu definitivne preporuke za unos vitamina C, svima s kroničnim gastritisom preporučuje se hrana bogata vitaminom C, te drugim antioksidansima poput vitamina E i beta-karotena, te nekim fitokemikalijama. Vitamin C koji se unosi putem suplemenata, u povišenim dozama trebao bi biti u esterificiranom, ne kiselom obliku koji se komercijalno naziva Ester C. Vitamin A i cink su nutrijenti koji sudjeluju u cijeljenju kože i sluznice, te se često koriste kao potporna terapija kod ulkusne bolesti. Budući da gastritis ponekad može uzrokovati pojavu ulkusa, moguća je korist od dodatnog uzimanja ovih nutrijenata. Pri dodatnom uzimanju vitamina A potrebno je konzultirati se s liječnikom, budući da povišene doze mogu biti toksične, posebice za trudnice. Ako želite prirodno povisiti razinu vitamina A, mudro je konzumirati hranu bogatu beta-karotenom, prekursorom vitamina A. Dobri izvori beta-karotena su zeleno lisnato povrće, te žuto i narančasto voće i povrće.

Aminokiseline - Neke aminokiseline mogle bi biti učinkovite u olakšavanju gastritisa uzrokovanog ne steroidnim antireumaticima. U kontroliranom, dvostruko slijepom pokusu, osobe koje su uzimale 200 mg cisteina četiri puta dnevno imale su značajnu korist od uzimanja spomenutog suplementa. Ova aminokiselina najbolje je iskoristiva ako se uzima u obliku N-acetil-cisteina, koji ujedno služi i kao gradivna jedinica glutationa, snažnog tjelesnog antioksidansa. Glutamin je aminokiselina koja služi kao glavno gorivo za stanice koje oblažu probavni sustav, te se stoga smatra važnim supstratom kod upalnih promjena sluznice želuca.

Probiotici - Nedavne randomizirane kontrolirane studije bavile su se utjecajem nekih sojeva probiotičkih bakterija na infekciju bakterijom Helicobacter pylori. Rezultati su ohrabrujući, ali još uvijek kontradiktorni, te je potrebno provesti još istraživanja kako bi se rasvijetlio ovaj učinak probiotika.

Bolovi u želudcu – gastralgije

Nestalni bolovi u želudcu, najvjerojatnije neurogenog porijekla. Za sprječavanje bola preporučuje se uzimanje 20-40kapi 30%-nog alkoholnog ekstrakta propolisa ili 1  žlice 10%-nog vodenog ekstrakta propolisa.


Kod čestih bolova potrebno je sistematsko uzimanje 30-40 kapljica u čaši svježeg mlijeka ili vode 3 puta dnevno, prije jela, u toku 20 dana.

Simptomi gastritisa su: mučnina, pritisak i sitna bol u gornjem dijelu abdomena, jača bol, povraćanje (nekad i krvavo), smanjeni tek, slabost. Već smo kazali - gastritis je akutni ili kronični. Tko se ne bavi akutnim, riskira da mu gastritis prijeđe u puno teži kronični oblik. Akutni gastritis pojavi se iznenada, potraje i prođe. Kod akutnog gastritisa upaljen je (samo) površinski sloj želučane stjenke. Uzrok takvom gastritisu su: češća konzumacija žestokih alkoholnih pića, nesteroidnih protuupalnih lijekova, nekih antibiotika, žestokih začina (papar, ljuta paprika), crne kave, ali i stres, hladna ili vruća jela i napitci. Liječenje počinje mirovanjem želudca 1-2 dana, što znači ne jesti, piti ohlađeni čaj od kamilice. Kada se stanje smiri dozvoljene su blage namirnice poput procijeđene nemasne juhe s rižom, prirodnih gustih voćnih sokova, prepečeni kruh ili tost, puding od riže, a kasnije i obrano mlijeko, bijelo meso peradi (bez kože), kuhano jaje. Prelazak na normalnu prehranu je individualan i najviše ovisi o težini i vremenskom trajanju gastritisa.

Jedan dobar prirodni lijek za gastritis

Kronični gastritis posljedica je dugotrajne iritacije želučane sluznice, sa istim uzrocima koji izazivaju i akutnu upalu. To se posebno odnosi na alkoholna pića, crnu kavu, spomenute lijekove. No, vrlo česti uzrok problema je i bakterija - Heliobacter pylori. Tu su i degeneracija stjenke želuca zbog starosti te dugotrajna iritacija sluznice zbog povrata žuči u želudac. Najteži oblik je atrofični kronični gastritis kod kojeg je površinski sloj sluznice totalno uništen.

Najteži oblik je atrofični kronični gastritis kod kojeg je površinski sloj sluznice totalno uništen, pa se želučana kiselina i unutrašnji faktor vrlo malo ili uopćene sintetiziraju. Unutarnji faktor je naziv za tvar koja je nužno potrebna u sintezi vitamina B12. Manjak unutarnjeg faktora dovodi do manjka vitamina B12, a on je bitan u sintezi crvenih krvnih zrnaca. Posljedica svega toga je razvoj perniciozne anemije, težeg oblika slabokrvnosti (anemije).

Iako je prehrana kod kroničnog gastritisa individualna, većina bolesnika bi se trebala pridržavati nekih osnovnih pravila.

To su: Prestati pušiti, ne koristiti lijekove koji nadražuju želučanu sluznicu (salicilati, nesteroidni antireumatski lijekovi), paziti na temperaturu jela (ne prehladna ili prevruća), jesti polagano, dobro sažvakati hranu i sve drugo što spada u tzv. kulturu zdravog jedenja. Neku vrstu jela i napitaka treba svesti na minimum ili posve ukinuti: Alkoholna pića (posebice žestokih), namirnice koje sadrže kofein (coca-cola, kava, čokolada), pikantne i jako začinjene hrane (papar, ljuta paprika, sol, češnjak, čili, crvena paprika...), pekarski proizvodi napravljeni od bijelog brašna, ili oni kojima su dodani orasi i sušeno voće, bijela riža, sjemenke, krekeri sa visokim udjelom masnoća i soli, povrće koje uzrokuje stvaranje plinova kao što su brokula, kupus, luk, cvjetača, krastavac. Povrće koje se priprema uz dodatak veće količine masnoća. Rajčice i proizvodi od rajčica pa limun, grejpfrut, naranča, kiseli krastavci te ananas, smokve, ribizl, punomasno i čokoladno mlijeko, maslac, vrhnje, masni i pikantni sirevi, jako začinjeno meso, kobasice, riba, ali i sve prženo i masno, suhi grah i grašak pripremljeni uz dodatak veće količine masnoće, krem juhe, jako začinjeni salatni dresinzi, krem kolači, čips, kokice pripremane na maslacu, čokoladne torte i kolači, čokolada, kokos.

Kronični gastritis se može izliječiti lijekovima i režimom prehrane, a u tome mogu uspjeti jedino disciplinirane osobe. Poslovni ljudi dobro znaju kako se upravlja ciljevima, planira, organizira i izvršava planove svoje organizacije. Zato se očekuje da će znati riješiti svoje probleme i ovog tipa. Gastritis je po definiciji upala uz posljedično oštećenje želučane sluznice. Osnovna podjela gastritisa je na akutni i kronični gastritis.

Gastritis je bolest koja nastaje zbog raznih psiholoških problema, znači u glavi morate posložiti sve kockice i jasno SEBI reći da nema više živciranja. I ići naprijed u životu na nastale bile koje padove. U glavi trebate stvoriti sliku i misliti na sve pozitivno, na ama baš sve i naravno trebate cijeniti same sebe. Kada postignete da cijenite samog sebe(riješili ste se stresa) - doslovce riješili ste se gastritisa.

Široka lepeza primjene kamilice u liječenju

Iako se u narodnoj medicini spominje mnogostruka primjena kamilice, u službenoj medicini zastupljen je samo jedan dio.


Kamilica se koristi za vanjsku i unutarnju uporabu kod djece i odraslih u obliku tinkture, ulja, otopine (čaj), praška i obloga. Osim u zapadnoj, upotrebljava se i u drevnoj ajurvedskoj medicini za liječenje problema probave, živčanih poremećaja i izostanka mjesečnice.

Za odrasle se priprema jak čaj od kamilice - dvije žlice cvjetova preliju se sa 3 dl kipuće vode i poklopljeno ostavi stajati jedan sat. Čaj se ne kuha, jer kamilica sadrži hlapiva eterična ulja koja ispare kuhanjem, čime se gubi vrijedan sastojak.

Blagi čaj daje se maloj djeci za umirenje i uklanjanje grčeva.

Najčešće se koristi njezino antiflogističko (protupalno) djelovanje, koje se pripisuje bisabolu i kamazulenu, i to kod raznih upala, za ispiranje usta, rana i čireva.

Važno je i antiulkusno djelovanje na želudac - sprječava nastanak vrijeda i pomaže u njegovu liječenju.

Aktivne tvari apigenin i hernianin zaslužne su za smirivanje grčeva, posebice kod menstrualnih tegoba.

Pozitivno djeluje i na postizanje ravnoteže crijevne flore te kod mučnine i povraćanja.

Eterično ulje kamilice upotrebljava se i u aromaterapiji za ublažavanje simptoma glavobolje, menstrualnih i klimakteričnih tegoba, alergija, kod opeklina, za sniženje temperature i ublažavanje depresije. Dodaje se u kupke,mirisne svjetiljke i koristi za inhalacije u obliku ulja.

Uljni ekstrakt kamilice nalazi se u većini kozmetičkih preparata za njegu kože. Može se pripremiti i kod kuće od maslinova ulja i sušenih cvjetova. Ulje se čuva tri tjedna na toplome mjestu i procijedi, a upotrebljava se za njegu vlasišta, uklanjanje peruti i njegu ispucanih dijelova kože. Pohranjuje se na tamnome i hladnom mjestu.

Od kamilice se pripravlja i tinktura (ekstrakt kamilice u alkoholu), koja se upotrebljava za sprječavanje upalnih procesa u ustima i ždrijelu te pri manjim ozljedama kože.

Ljekoviti kupus - Brassica oleracca L.

Kupus je vrlo popularno povrće visoke biološke i niske kalorijske vrijednosti (24 kcal na 100 g), a prosječno sadrži: 92,52% vode, 1,21% proteina, 0,18% masti i 2,3% dijetetskih vlakana. Najviše su zastupljeni: vitamin C (42 mg na 100 g) i beta-karoten (provitamin vitamina A), a zatim slijede minerali: kalij, željezo, magnezij, sumpor i bakar. Male količine natrija te povoljan odnos kalcija i fosfora osiguravaju maksimalno iskorištavanje kalcija u organizmu.


Ljekovitost kupusa

Dokazano je da se sokom od svježeg kupusa može uspješno liječiti čir na želucu i upala debelog crijeva. Kupusom se, također, u organizam unose najaktivniji elementi za održavanje biološke ravnoteže organizma iza obranu organizma od raznih bolesti. Bogat je celulozom koja poboljšava probavu, djeluje povoljno na zacjeljivanje rana te preventivno pomaže kod prehlade i kašlja.

Vitamini U- faktor protiv čira, metilmetionin


Metilmetionin je prah slatkastog ukusa, sa slabim mirisom kupusa. Dobro se rastvara u vodi i vodenom rastvoru etanola. Ne rastvara se u apsolutnom etanolu, glicerolu i eteru. Kristali su higroskopni i termolabilni. Ne izdržavaju sterilizaciju i termičku obradu. Vitamin U je otkriven 1952. godine na osnovu iskustava liječnika, koji su otkrili ljekovito djelovanje soka kupusa pri bolesti čira želudca i crijeva, kao i gastritisa.

Za optimalnu djelotvornost preporučuje se 200 do 300miligrama vitamina U dnevno. Naziv je ovaj vitamin dobio kao skraćenica od latinske riječi ulcus, što u prijevodu znači čir. U našim prehrambenim navikama, nažalost, malo se koristi sirovi kupus (svježi ili kiseli), iako je upravo takav najbogatiji hranjivim i ljekovitim sastojcima. Kupus je dragocjena namirnica zbog sadržaja tartronske kiseline koja usporava pretvorbu šećera i ostalih ugljikohidrata u mast. To ga čini poželjnom namirnicom za smanjenje tjelesne težine.

Dugotrajnim kuhanjem značajno se smanjuje nutritivna vrijednost. Da bi se spriječio izraziti gubitak dragocjenih sastojaka prilikom kuhanja, preporučuje se kupus, kao i ostale vrste povrća, staviti u vruću umjesto u hladnu vodu.

Što je zapaljenje želudačne sluznice?

Zapaljenje želudačne sluzokože (sluznice) zovemo gastritis. Kada se kaže gastritis, obično se misli na zapaljenje sluzokože želuca izazvane povišenom želudačnom kiselinom. Povezuje se sa gorušicom, nadimanjem, bolovima pri unošenju ili dužem neunošenju hrane.


Zaista, povišena želudačna kiselina jeste najčešći uzrok gastritisa. Želudačnu kiselinu povećavaju razni faktori. Na prvom mjestu - to je stres, zatim iritirajući lijekovi (npr. aspirin, kafetin, brufen), iritirajuća hrana (alkohol, mnogo kave, gazirani sokovi, pržena hrana) i infekcija želudačne sluzokože bakterijom Helicobacter pillory i nekim drugim bakterijama (npr. E.coli, Campilobacter).

Povišena želudačna kiselina oštećuje sluzokožu želuca i može napraviti čir (ulkus, grizlicu). Gastritis može postojati i bez povišene želudačne kiseline.

Takav gastritis je atrofičan i iz njega se može razviti maligno oboljenje. On dovodi do megaloblastne anemije jer onemogućava usvajanje vitamina B12 iz crijeva.

Vitamin B12 nadoknađuje se injekcijama. To popravlja anemiju, ali ostaje uzrok - atrofični gastritis, koga treba redovno kontrolirati zbog rizika od nastanka raka želuca.

Kod atrofičnog gastritisa, uslijed zapaljenja propadaju stanice želuca koje prave kiselinu, zato nema smetnji kao što je gorušica. Postoje nadimanje, mučnina, ali u odnosu na gastritis koji prati povišena želudačna kiselina, ovdje ima manje simptoma. Mjesta na kojima su propale stanice želuca popunjavaju se nekim drugim stanicama (crijevnim), kojima prirodno tu nije mjesto. One se mogu lakše pretvoriti u maligne. Zato se jednom dijagnosticiran atrofični gastritis mora ozbiljno shvatiti i redovno kontrolirati.

Nedostatak simptoma ne smije biti razlog da se ne ide na kontrole. Važno je reći da zapaljenje želudačne sluznice može biti akutno (naglo nastalo) i kronično (sa povišenom želudačnom kiselinom, ili bez nje - atrofični gastritis).

Akutni gastritisi imaju jasno izražene sve simptome i znake, mučnina, povraćanje, bolovi pri uzimanju ili dužem neuzimanju hrane, nepodnošenje razne hrane. Oni nastaju naglo, najčešće posle uzimanja lijekova protiv bolova (nesteroidni antiinflamatorni lijekovi - aspirin, kafetin, brufen), neke hrane (mnogo alkohola, kave, gaziranih sokova) ili teškog stresa. U teškom stresu može nastati više čireva (ulkusa) odjednom, rasutih po cijeloj sluzokoži želuca. Bolovi mogu da liče na bol zbog ulaska želudačne kiseline u jednjak (GERB- gastroezofagealna refluksna bolest) ili na bol pri srčanom udaru (infarktu srca). Isto tako, čovjek koji upravo doživljava srčani udar, može pogrešno protumačiti svoje bolove i pomisliti da ima napad gastritisa, bilo akutnog, bilo kroničnog koji je u pogoršanju. Iste bolove koje daje akutni gastritis (i nekada srčani udar i GERB), daje kronični gastritis u pogoršanju. Samo što je kronični gastritis, sa svojim pogoršanjima, stanje koje je poznato pacijentu, i pacijent već zna koji faktori ga pogoršavaju a koji smiruju. Kronični gastritis sa kronično povišenom želudačnom kiselinom, nagriza sluzokožu želuca i vremenom može napraviti čir. Taj čir se dalje može komplicirati. Kronični gastritis, sa povišenom želudačnom kiselinom ili bez nje (atrofični gastritis), opasan je jer na terenu bilo kog višegodišnjeg kroničnog zapaljenja, pa i zapaljenja želudačne sluzokože, može nastati rak. Zato su redovne kontrole obavezne.

Simptomi gastritisa su: Nadimanje, bolovi u gornjem dijelu stomaka, u toku jela ili nakon dužeg perioda neunošenja hrane, ili prestanak bolova nakon uzimanja hrane. Mučnina, nepodnošenje neke hrane uopće (kava, gazirani sokovi, alkohol, pržena hrana, ljuta hrana), povraćanje (samo kod nekih pacijenata), gorušica (samo kod nekih pacijenata).

Faktori rizika za nastanak gastritisa su brojni: Kroničan stres, pretjerano ili dugotrajno uzimanje lijekova protiv bolova (nesteroidni antiinflamatorni lijekovi - aspirin, kafetin, brufen), kortikosterida, sulfonamida (npr. Baktrim), infekcija bakterijom Helicobacter pilory, i drugim nekim bakterijama (Escherichia coli i Campylobacter), prekomjeran unos hrane odjednom (prejedanje), gladovanje.

Kako se izboriti sa problemom

Borba sa gastritisom zavisi od toga da li je u pitanju akutni ili kronični gastritis u pogoršanju, ili je u pitanju kronični van pogoršanja. U prvom slučaju, kada je u pitanju akutni gastritis ili kronični gastritis u pogoršanju, bolest će vas sama navesti da se javite ljekaru - bolovi u gornjem dijelu stomaka, mučnina, povraćanje, nadutost trbuha. Bolovi su jaki i mogu ličiti na bol kod srčanog udara ili gastroezofagealne refluksne bolesti (kada želudačna kiselina ulazi u jednjak).

Može se desiti i suprotno - da je srčani udar u toku a vi mislite da je napad gastritisa. Nemojte oklijevati i javite se ljekaru. U drugom slučaju, u pitanju su stalne smetnje prilikom uzimanja hrane ili nakon dužeg perioda neunošenja hrane: bol, mučnina, nadimanje, ponekad povraćanje. Osobe koje pate od kroničnog gastritisa vremenom nauče da izbjegavaju faktore koji pogoršavaju bolest: stres, neki lijekovi, određena vrsta hrane, ne prejedaju se i ne gladuju.

Zatim nauče da jedu polako i pomalo a češće, da uzimaju hranu koja im prija, a to su uglavnom: jogurt, mlad sir, kuhana, pasirana mrkva i pirinač, kuhani krumpir. Nekada kašičica ulja, pavlake i mladog kajmaka, ublaži tegobe. To je zato što mast smanjuje kontrakcije (grčenje) želuca, pa tako smanjuje bolove. Bitno je da ta mast ne bude pržena, jer ako je pržena njena kiselost je veća, pa će nadražiti sluzokožu želuca.

Svejže voće i povrće uglavnom ne prija, zbog celuloze koja mehanički nadražuje sluzokožu već oštećenu zapaljenjem.

Zato treba praviti svježe sokove od voća i povrća i/ili unositi vitamine i minerale kroz dodatke ishrani.

Hranu ne pržiti, bolje dinstati ili kuhati. Zatim možete koristiti neke čajeve za koje znate da vam prijaju. U modernoj medicini koriste se razni lijekovi, koje ne treba uzimati na svoju ruku (antacidi, H2-blokatori, inhibitori protonske pumpe). Zatim, koriste se probiotici za zaštitu sluzokože cijelog sistema za probavu, jer zapaljena sluzokoža je oštećena i podložnija napadu patogenih bakterija. U narodnoj medicini koristi se polen za ublažavanje želudačnih tegoba nastalih zbog viška želudačne kiseline. Najbolje je posavjetovati se sa ljekarom oko kombiniranja moderne i narodne medicine. Bez obzira da li postoje faze pogoršanja bolesti, treba redovno ići na kontrole jer je kronični gastritis teren na kome se može razviti karcinom želuca.

Kao posljedica bolesti dolazi do razvijanja perniciozne anemije. Tip B je znatno češći oblik i zahvaća antrum, dio želuca koji se ulijeva u crijevo. Ovaj oblik bolesti imaju sve osobe starije od 70 godina.

Jedna stara poslovica kaže: "Med je najbolji prijatelj želuca". U liječenju medom preporuča se uzimanje 1-2 g meda po kilogramu težine podijeljeno u tri dnevna obroka. Kod hiperacidnog gastritisa med se uzima 2 sata prije jela rastvoren u mlakoj vodi. Kod hipoacidnog gastritisa med se uzima 10min prije jela rastvoren u mlakoj vodi. U oba slučaja liječenje traje 20-30 dana. Preporuča se nektarski med. Liječenje propolisom - koristi se 20%-tni alkoholni ekstrakt propolisa. Preporuča se uzimanje 20 kapi u čaši tople vode 3 puta dnevno prije jela. Liječenje traje3-4 tjedna, a bolovi nestaju prvih 6-7 dana terapije. Isto tako se za ublažavanje gastrointestinalni tegoba preporuča se fitoterapija. Pokazalo se da blagotvorno djeluju, kamilica, đumbir, zeleni čaj, korijen sladića, stolisnik matičnjak i sl.

Što učiniti kako bi se izbjegla opstipacija?

Jesti hranu koja sadrži celulozna vlakna. Hrana bogata vlaknima čini stolicu voluminoznijom i mekšom.


Namirnice koje su bogate vlaknima su jabuke, breskve, borovnica, brokuli, kupus, sirova mrkva, špinat, karfiol, tikvice, grašak, grah, mekinje, ječmena i zobena kaša.

Poželjno je ograničiti unos hrane koja nema vlakana, sladoled, sir, meso, čips, pice i slične namirnice.

Ne smije se jesti bijeli kruh, ili tijesto od bijelog brašna, i zabranjeno je jesti čokoladu.

Treba piti dovoljno tečnosti. Voda, voćni i povrtni sokovi, bistre juhe omekšavaju stolicu i olakšavaju njen prolazak kroz crijeva. Smatra se da je oko 2 l tečnosti dnevno dovoljno. Treba izbjegavati pića koja sadrže kofein ili alkohol, jer ona zapravo isušuju organizam. Kretanje, redovno vježbanje održava tijelo aktivnim i podstiče rad crijeva.

Dovoljno je bar pola sata šetati da bi se popravio rad crijeva.

Lijekovi nisu uvijek dobri

Neki lijekovi mogu dovesti do opstipacije. Najčešće se radi o lijekovima protiv kiseline u želucu, lijekovima koji sadrže željezo ili kalcij, lijekovima za izlučivanje vode, protiv depresije.

Recepti za sprječavanje i otklanjanje opstipacije:


Dvije ili više jušnih žlica nepročišćenih mekinja uzimati nekoliko puta dnevno sa što više mlijeka, supe ili voćnog soka. Ne koristiti mekinje i druge vlaknaste namirnice kod zatvora koji je rezultat intestinalne stenoze (suženja debelog crijeva zbog patoloških procesa - upala, tumora...) ili athezije (priraslica, srastanja dvaju površina vezivnog tkiva).

Od lišća sene pravi se čaj tako što se žlica (oko 10g) lišća prelije šalicom ključale vode, češće se promiješa i poslije 20 minuta procijedi i pije. Jedna čaša dnevno jedovoljna.

Tikva/bundeva je idealna namirnica za osobe sa bolesnim želucem i crijevima. Djelotvorna je protiv opstipacije, olakšava tegobe od upale debelog crijeva i zbog toga je izvrstan diuretik. Preporučuje se da se jede njena vlaknasta sredina, kuhana ili pečena.

U šalicu kiselog mlijeka umiješati kašičicu cimeta i ujutro kašičicom polako pojesti. Ponavljati 7 dana.
Preporučujemo i kozje mlijeko protiv otežanogpražnjenja crijeva. Pokazalo se djelotvornim.

Pokiseljena suha šljiva u koju se navečer stavi češanj bijelog luka, zamota u foliju i ostavi do jutra. Ujutro izbaciti luk, a šljivu pojesti.

Ubrati list oraha, isjeckati, zaliti prokuhanom vodom. Ostaviti da odstoji 2-3 min. Popiti toplo.

Pripremite laku večeru koja će vam osigurati normalan rad crijeva. Uzmite 1/2 litra mlijeka, tri kašike meda, po 30g suhog grožđa, suhih šljiva, i suhih smokava. Šljive i smokve potopite u vodu i ostavite da odstoje u njoj preko noći. Šljive očistite od košpi, pa ih sitno isjeckajte zajedno sa suhim grožđem, zatim sve dobro izmiješajte sa medom i mlijekom, ručno ili u mikseru.

Natopite uvečer šaku opranih suhih šljiva. Ujutro pojedite šljive i popijte sok.

Djelotvorna je kombinacija šljiva sa suhim smokvama. 5 suhih smokava i 5 suhih šljiva ostavite da prenoće u vodi, a ujutro ih ugrijte, popijte sok i pojedite plodove.

Zatvor (opstipacija)

Ovaj poremećaj kod čovjeka, koji je sve učestaliji u zapadnom svijetu, podrazumijeva rijetko pražnjenje crijeva i stolicu koja se teško i bolno izbacuje.


Od zatvora se možete loše osjećati, a može da izazove i druge bolesti, na primjer hemoroide.

Zatvor može biti i simptom neke druge crijevne bolesti. Zatvor može da izazove glavobolje, zadah iz usta, kožu bez sjaja i umor. Neaktivne osobe koje puno sjede na poslu naročito su podložne zatvoru. Znači preventiva prije svega je vježbanje bar 2 puta tjedno. Gotovo svi možemo izbjeći zatvor ako redovno konzumiramo hranu bogatu vlaknima i izbjegavamo suviše rafiniranu, preprženu masnu hranu.

Ne preporučuje se dodavanje vlakana u hranu u obliku pšeničnih mekinja jer one mogu da nadraže crijeva, ječmene ili pirinačne su bolja i blaža alternativa. Prirodno obilje vlakana: voće, povrće i jela od integralnih žitarica pomažu da se otpadne materije brže kreću kroz sistem za probavu.

Sokovi za redovnu stolicu: sljedeći recepti koji se naročito preporučuju za olakšavanje zatvora dovoljni su za jednu veliku čašu soka. Pijte do 3 čaše dnevno.

Sok od špinata: Stavite u sokovnik šaku svježeg špinata, trećinu krastavca i dva paradajza. Razrijedite jednakom količinom negazirane vode iz boce ili filtrirane vode. Umjesto špinata možete upotrijebiti i potočarku.

Sok od jabuke i grožđa: Stavite u sokovnik 2 jabuke i 1kg grožđa. Radi raznolikosti možete jabuke zamijeniti kruškama, papajom ili ananasom. Možete i da vam neko izmasira stomak kružnim pokretima kao kazaljka na satu sve dok vam je prijatno, pomaže u puno slučajeva.

Još malo zelenih sokova.

Cimet i med napitak i čaj

Cimet je jedan od najstarijih poznatih začina, spominje se već 2800 godina prije Krista u Bibliji i u rukopisima na sanskrtu, a prva zabilješka o cimetu dolazi iz stare Kine. Između 50 i 250 vrsta cimeta dvije su glavne vrste: cejlonski cimet (Cinnamomumzeylanicum) i kasija (Cinnamomum cassia).


Ljekovit je i ima jako široku primjenu kod raznih bolesti kao i u kuhinji, u slatkim i slanim jelima.

Priprema nekih ljekovitih pripravaka od cimeta


ARTRITIS (upala zglobova)
Uzme se jedan dio meda na dva dijela mlake vode, te doda jedna mala čajna žlica cimetovog praha. Napravi se masa i polako masira na bolne dijelove tijela. Primijećeno je da se bol smanjuje u roku od jedne do dvije minute. Osobe koje boluju od artiritisa mogu ujutro i navečer uzeti jednu šalicu vruće vode sa dvije žlice meda i jednom malom čajnom žlicom cimetovog praha.

Ako se pije redovito, čak i kronični artritis može biti izliječen. U nedavnom istraživanju Univerziteta u Kopenhagenu, otkriveno je da su doktori tretirali svoje pacijente sa mješavinom jedne žlice meda i pola čajne žlice cimetovog praha prije doručka. Rezultat je bio da je u roku od tjedan dana od 200 ljudi koji su tretirani, njih 73 bilo totalno oslobođeno bola, a u roku od jednog mjeseca skoro svi pacijenti koji nisu mogli hodati ili se kretati zbog artritisa su počeli da hodaju bez bolova.

GUBITAK KOSE
Oni koji pate od gubitka kose ili ćelavosti mogu primijeniti masu od vrućeg maslinovog ulja, jedne žlice meda i jedne čajne žlice cimetovog praha prije kupanja i držati otprilike 15 minuta, a nakon toga oprati kosu. Vrlo je učinkovito ako se drži čak i 5 minuta.

INFEKCIJE MOKRAĆNOG MJEHURA
Treba popiti dvije žlice cimetovog praha i jednu čajnu žlicu meda u čaši mlake vode, ovo uništava klice u mokraćnom mjehuru.

ZUBOBOLJA
Napraviti masu od jedne čajne žlice cimetovog praha i pet čajnih žlica meda te staviti na bolni zub. Ovo možete ponavljati 3 puta dnevno dok vam traje zubobolja.

KOLESTEROL
Ako se pacijentu koji ima povišen kolesterol daju dvije žlice meda i tri čajne žlice cimetovog praha pomiješane sa 4 - 5dcl čaja, to će smanjiti nivo kolesterola u krvi za 10% u roku 2 sata.
Kao što je navedeno za pacijente koji boluju od artritisa, ako se uzima 3 puta dnevno, liječi se bilo koje kronično povišenje kolesterola.

PREHLADE
Ljudi koji pate od uobičajenih prehlada trebaju uzeti 3 dana po jednu žlicu mlakog meda sa 1 čajnom žlicom cimetovog praha dnevno. Ovaj proces će izliječiti većinu kroničnih kašljeva, prehlada te iščistiti sinuse.

NERVOZA I BOLOVI U TRBUHU
Med uzet sa cimetovim prahom liječi bolove u trbuhu te također otklanja čireve u korijenu.

NADUTOST
U skladu sa studijama provedenim u Indiji i Japanu, otkriveno je da se, ukoliko se uzme med sa cimetovim prahom, smanjuje nadutost.

BOLESTI SRCA
Napraviti smjesu od meda i cimetovog praha i mazati na kruh umjesto želea ili marmelade i jesti redovno za doručak. Ovo smanjuje kolesterol u arterijama i spašava pacijenta od srčanog udara, također, oni koji su već preživjeli srčani udar jako su daleko od slijedećeg udara, ako primijene ovaj proces dnevno. Redovna upotreba navedenog smanjuje gubitak daha i jača otkucaje srca. U Americi i Kanadi različiti domovi za brigu tretirali su svoje pacijente uspješno, te su otkrili da su arterije i vene koje gube svoju elastičnost i postanu začepljene starenjem, bile revitalizirane.

IMUNOLOŠKI SISTEM
Svaki dan upotreba meda i cimetovog praha jača imunološki sistem i štiti tijelo od bakterija i napada virusa. Znanstvenici su pronašli da med sadrži različite vitamine i željezo u velikim količinama. Konstantna upotreba meda jača bijela krvna zrnca u borbi sa bakterijama i virusnim bolestima.

PROBAVA
kada se cimetov prah posut u dvije žlice meda uzme prije jela, to smanjuje kiselinu i pomaže u probavi čak i “najtežih” jela.

GRIPA
Znanstvenik iz Španjolske je dokazao da med sadrži prirodni sastojak koji ubija klice početka gripe i sprječava da pacijent dobije gripu.

DUGOVJEČNOST
Kada se redovito uzima čaj napravljen sa medom i cimetovim prahom to produžava dugovječnost. Uzeti 4 žlice meda, 1 žlicu cimetovog praha i 3 šalice vode te prokuhati i napraviti u obliku čaja. Popiti 1 šalicu, 3 do 4puta dnevno. To održava kožu svježom i nježnom te sprječava starenje. Životni vijek se također povećava tako da čak i osoba stara 100 godina počne obavljati rutinske poslove nekoga mlađeg 20 godina.

PRIŠTEVI
Od tri žlice meda i jedne čajne žlice cimetovog praha napravi se masa. Primijeniti ovu masu na prišteve prije spavanja i oprati ujutro toplom vodom, ako se to radi svaki dan, u roku dva tjedna prištevi će nestati.

INFEKCIJE KOŽE
Lišajevi, ekcemi, te sve vrste kožnih infekcija se liječe primjenom meda i cimetovog praha u jednakim dijelovima na oboljela mjesta.

MRŠAVLJENJE
Svako jutro, pola sata prije doručka, na prazan želudac i navečer prije spavanja popiti 2 žlice meda i 1 čajnu žlicu cimetovog praha prokuhano u jednoj šalici vode. Ako se uzima redovno, smanjuje težinu čak i najdeblje osobe. Također, uzimanje ove mješavine redovno ne dozvoljava masnoćama da se akumuliraju u tijelu čak i ako je osoba na visokokaloričnoj dijeti.

RAK
Nedavno istraživanje u Japanu i Australiji otkrilo je da se uspješno liječi uznapredovani rak želuca i kostiju. Pacijenti koji boluju od ovih oblika raka trebaju dnevno uzimati jednu žlicu meda sa jednom čajnom žlicom cimetovog praha 3 puta dnevno u toku jednog mjeseca.

UMOR
Studije nedavne su pokazale da je šećer sadržan u medu više koristan nego štetan za snagu tijela a ljudi srednje dobi koji uzimaju med i cimetov prah u jednakim dijelovima su pokretljiviji i fleksibilniji. Dr. Milton koji je radio istraživanje kaže da uzimanje pola žlice meda u jednoj čaši vode sa posutim cimetovim prahom, ujutro te nakon tri sata popodne kada vitalnost tijela počinje da opada, povećava vitalnost tijela u roku tjedan dana.

DIJABETES
Samo pola žličice cimeta dnevno znatno smanjuje razinu šećera u krvi kod dijabetičara budući da aktivni sastojci kompleksa oligomera katehina i epikatehina cimeta aktiviraju inzulin i djeluju zajednički sa inzulinom.

GUBITAK SLUHA
Trebalo bi ali redovito svakog jutra i večeri uzimanje jednakih dijelova meda i cimeta vraća sluh.

Napitak protiv anemije

Napitak obavezno držite u hladnjaku.


Priprema: Sok od cikle, limuna i med pomiješajte. Ohladite dobivenu smjesu.

Posluživanje: Dnevno popite šalicu soka. Važno je da je to ona šalica za kave iz kakve su nekada bake pile kavu (dakle malu), jer veća količina prestaje biti korisna. Ako dajete djeci, bit će dovoljna i jedna jušna žlica dnevno. Ako pripremate napitak samo za jednu osobu, ne bi bilo loše da prepolovite mjeru kako vam se ne bi napitak pokvario.

Sastojci: 2 l soka od cikle, 1,5 kg limuna i 60 dag domaćeg meda.

Detaljnije pročitajte o anemiji.

Recept za džem sa laksativnim učinkom

Vrlo dobar za osobe sa stomačnim tegobama, a takvih nas je puno u ovakvom stresnom životu. Ovaj džem regulira probavu.


Priprema: Izrezati voće na male komadiće staviti ih u ključalu vodu i kuhati dok se mješavina ne zgusne. Za gušći džem možete staviti malo manje vode. Dobivena količina 20 porcija od po jedne velike žlice svako jutro.

Sastojci: 150gr datula (jedna šalica), 150gr suhih šljiva te 1 i pol šalica prokuhane vode

Liječenje proširenih vena

Jabukov ocat - dar prirode i eliksir zdravlja.


Primjena lijeka: Ujutro i uvečer se maže mjesto gdje ima proširenih vena sa jabukovim octom, a dva puta dnevno se pije čaša voda sa dvije žlice jabukovog octa. Tijekom noći stavljaju se obloge natopljene u jabukov ocat, a preko obloga se obmotava neka krpa da ne cijedi okolo. Terapija traje 30 dana.

Sastojci: Po potrebi jabukov ocat i upornost

Med sa orasima protiv kašlja

Ovaj lijek slovi kao jako efikasan starinski lijek, ali samo za odrasle protiv kašlja.


Priprema lijeka: Orahe ubrati u 06. mjesecu do Sv.Ivana (24.06), prepoloviti ih i staviti u staklenku te posuti šećerom, zatvoriti te ostaviti na suncu 40 dana. Od dobivene tekućine izdvojiti 250ml i 9 oraha te umiješati u jedan kg domaćeg meda.

Uzimati ujutro jednu malu žličicu.

Potrebni sastojci: 12 zelenih oraha, 0.5 kg šećera, 1kg meda

Ljekovito sredstvo kod uvećane štitne žlijezde

Pite po jednu žlicu lanenog ulja tri puta dnevno prije jela.


Potrebno je da tako popijete 1 litru lanenog ulja. Uvečer namažite lanenim uljem oblast štitne žlijezde, stavite pamučnu krpu i topli šal. Uvećana štitna žlijezda će vam se znatno smanjiti, mnogo lakše ćete gutati.

Ruski eliksir zdravlja za uvećanu štitnu žlijezdu

U veliku staklenku sipajte po jednu čašu soka mrkve, crne rotkve, cikle, tečnog meda te u tu smjesu dodajte 1 litru votke.


Sve dobro izmiješajte i ostavite da odstoji u frižideru  tokom 2 tjedna. Povremeno  promućkajte sadržaj staklenke.

Nakon 2 tjedna lagano pretočite tečnost u drugu staklenku, da talog ostane na dnu prve staklenke. Pijte po 30 grama ovog eliksira 3 puta dnevno 30 minuta prije jela. Eliksir čuvajte u frižideru.

Finski melem za hipotireozu

Ovaj jednostavni ali vrlo efikasni lijek za pročišćavanje štitne žlijezde koristi se u finskim bolnicama, za znatno poboljšanje stanja oboljelih od hipotireoze.


Dvije žlice heljdinog brašna preliti uvečer čašom kefira i ostaviti da prenoći. Ujutro ovu mješavinu pojesti na prazan stomak.

Napitak za popravljanje krvne slike

Ljekoviti napitak za popravljanje loše krvne slike.


Sastojci: 2 l crnog vina, 200 g meda, 100 g svježeg lista koprive i 100 g svježeg lista divlje kupine

Priprema: Vino, list kupine i koprive izmiješati. Ostaviti da stoji 24 sata, zatim procijediti i staviti na ringlu da se kuha. Dodati med, kad primijetite da hoće da proključa skinuti sa ringle. Ostaviti da se ohladi zatim spakirati u bocu. Držati u frižideru i svako jutro popiti po jednu čašicu na prazan želudac! Lijepog je okusa.

Jaja za njegu kose i kože lica

Osim u kulinarstvu jaja su multitalenti i u kozmetici, pa zavirite u svoj hladnjak i spremite pakung za kosu ili masku za lice.


Naši hladnjaci nezamislivi su bez jaja. Često ih kuhamo ili pečemo. S jajima mijesimo tjesteninu, kolače i druge slastice te kuhamo kreme i spravljamo različite slatke i slane umake. No, osim u kulinarstvu jaja su multitalenti i u kozmetici. Pripravci na bazi jaja mogu oživjeti beživotnu kosu i oporaviti suhe i ispucale vrhove ili nam pomoći da se riješimo proširenih pora i revitaliziramo umornu kožu lica. Stoga zavirite u svoj hladnjak i spremite neki od brojnih kućnih pripravaka za njegu kose i kože. Po mogućnosti za pakunge i maske koristite jaja iz ekouzgoja koja između ostalog sadrže dva puta više vrlo vrijednih, žutih pigmenata.

U pravilu pakunge za kosu nanosite na prethodno opranu i vlažnu kosu. Da biste pojačali njihovo djelovanje, na glavu stavite plastičnu kapu za tuširanje i zamotajte je ugrijanim ručnikom. Pakunge držite 15 do 20 minuta, a potom kosu dobro isperite mlakom vodom da se jaja ne stvrdnu, a po potrebi i vrlo blagim šamponom.

Maske za lice

Osim prstima, na kožu ih možete nanijeti kuhinjskim kistom ili u njima izdašno namočite kozmetičke pamučne blazinice i posložite ih po licu. Maske za lice, baš kao i pakunge za kosu nakon 15 do 20 minuta djelovanja dobro isperite mlakom, ne vrućom vodom, kako se jaja ne bi skrutila.

Prirodni recepti za zdravu i lijepu kosu

Pakunzi za kosu
•za oporavljanje beživotne i opuštene kose u omjeru 1:1 izmiješajte 1 žumanjak i maslinovo ulje,
•za hranjenje svih tipova kose izmiješajte 1žumanjak, 4 jušne žlice tekućeg meda i 1 čajnu žličicu soka od limuna,
•za oporavljanje oštećene, ispucale kose izmiješajte 2 žumanjka s pireom od 1 zrelog avokada,
•protiv masne kose izmiješajte 1 žumanjak, 60 g jogurta, 10 g tinkture propolisa i 12 g tekućeg meda,
•za oporavljanje oštećene, ispucane kose izmiješajte 1 cijelo jaje, 1 jušnu žlicu tekućeg meda i 2 jušne žlice maslinovog ulja,
•za jačanje svih tipova kose izmiješajte uobičajenu količinu šampona kojega trenutno upotrebljavajte s 1 jajetom, pa tom mješavinom operite kosu,
•za oporavljanje suhe, oštećene i naelektrizirane kose izmiješajte 2 jaja s 2 čašice za rakiju piva,
•za hranjenje svih tipova kose izmiješajte 1žumanjak, 1 jušnu žlicu ulja badema i 2 jušne žlice limunovog soka,
•za hranjenje svih tipova kose izmiješajte 2 jaja s 2 čašice za rakiju ruma ili konjaka,
•za opravljanje suhe kose izmiješajte 3 žumanjka,3 jušne žlice ruma i nekoliko kapi maslinovog ulja,
•za opravljanje suhe kose izmiješajte 1 cijelo jaje,1 jušnu žicu tekućeg meda i 2 jušne žlice maslinovog ulja,
•za hranjenje svih tipova kose izmiješajte 1žumanjak, 1 jušnu žlicu bademova ulja, 1 jušnu žlicu tekućeg meda i 1 jušnu žlicu limunovog soka,
•za sjajnu kosu izmiješajte 2 cijela jaja, 1 šalicu vode i sok od pola limuna,
•za oporavak i vraćanje sjaja oštećenoj kosi izmiješajte 2 žumanjka, 1 bjelanjak, 1 čajnu žličicu tekućeg meda i sok od 1 limuna,
•za postizanje još svjetlijeg tona i inače svijetle kose izmiješajte 1 bjelanjak i procijeđeni sok 1limuna, jednakomjerno nanesite na kosu i pustite da se osuši,
•za sjaj plave kose na kosu nanesite 2 bjelanjka,a smeđe, 2 žumanjka te nakon 5 minuta dobro isperite mlakom vodom.

Prirodni recepti za lijepu i zdravu kožu lica

Maske za lice:
•za osvježavanje umorne kože lica, ali i smanjenje proširenih pora izmiješajte 1žumanjak s navrh noža
agar agar praha,
•za smanjenje proširenih pora istucite čvrsti snijeg od bjelanjka,
•za reguliranje masne kože, protiv prištića izmiješajte 1 žumanjak sa sokom od ½ limuna,
•za reguliranje masne kože, naročito protiv prištića i mitesera izmiješajte 1 žumanjak, 3 jušne žlice punomasnog vrhnja, te po 1 čajnu žličicu ulja pšeničnih klica, soka od limuna i tekućeg meda,
•za usporavanje starenja i pomlađivanje kože izmiješajte 1 žumanjak s malo mlijeka i limunovog soka,
•za revitaliziranje kože lica izmiješajte 1žumanjak, 3 jušne žlice mekog bijelog kravljeg ili kozjeg sira, 2 jušne žlice jogurta i 15 kapi maslinovog ulja,
•za hranjenje kože lica izmiješajte 1 žumanjak, 2 jušne žlice brašna od cjelovitih žitarica i 2 jušne žlice soka od mrkve,
•za oživljavanje umorne kože izmiješajte 1žumanjak, 1 još topli zgnječeni kuhani krumpir i 1 jušnu žlicu punomasnog mlijeka,
•za vlaženje suhe kože izmiješajte 1 žumanjak,100 g masnog kiselog vrhnja i 1 čajnu žličicu maslinovog ulja,
•za "glačanje" bora izmiješajte 1 žumanjak, 1bjelanjak istučen u čvrst snijeg, 3 jušne žlice punomasnog vrhnja, 1 jušnu žlicu drobljenih kocki grožđanog šećera i sok od ½ limuna (masku koristite mjesec dana svaki treći dan i pustite je da djeluje 30 minuta).

Savjeti za osobe koje pate od osteoporoze

Par savjeta za osobe koje pate od osteoporoze.


Kalcij
Osim građe kostiju, kalcij ima vrlo važnu ulogu u pravilnom radu mišića, srca i živaca, te normalnogz zgrušavanja krvi. Nalazi se u svakoj stanici našeg tijela, premda se oko 99% ukupnog kalcija nalazi u našim kostima, koje služe kao skladište kalcija u organizmu.

Vitamin D
Za njega se kaže da «otključava vrata kalciju» jer održava koncentraciju kalcija u krvi i povećava apsorpciju kalcija iz tankog crijeva. Ako nema dovoljne količine vitamina D, opada koncentracija kalcija u krvi. Za opskrbu vitaminom D najvažniju ulogu ima sunce. Pod utjecajem sunca proizvodi se oko 90%potrebnih količina vitamina D u organizmu. Stručnjaci preporučuju izlaganje lica, ramena i ruku sunčevoj svjetlosti 10-15 minuta dva do tri puta tjedno, bez obzira na godišnje doba.

Fosfor
Prisutan je u većini hrane kao što su meso, perad, riba, jaja, mliječni proizvodi, lješnjaci, mahunarke, žitarice i žitne pahuljice. Fosfor je važan za normalan razvoj i funkciju kosti i tkiva. U posljednjih 20 godina u Americi je porastao unos fosfata u prehrani za više od 15% zbog povećanja potrošnje hrane s aditivima i gaziranih pića (stvaraju se nezdravi fosfati).

Bjelančevine
Bjelančevine su građevni elementi kostiju i važni za građu i obnavljanje tkiva. Potrebne su za zacjeljivanje prijeloma i normalan rad imuno sustava. Preporučena dnevna količina iznosi 44 grama za žene i 56 grama za muškarce. To znači: 56 grama = 2 velike šalice mlijeka i 150 grama mesa.

Korisni savjeti za povećanje unosa kalcija


Saznanje o tome koja je hrana bogata kalcijem koristite u vašoj svakodnevnoj prehrani, te pokušajte uz svaki obrok dodati barem jedan obrok hrane bogate kalcijem. Tri obroka dnevno osigurat će vam najmanje 900 mg, u odnosu na dnevnu potrebu od 1200 do 1500 mg.

a) Porcija od 2 šalice obrane juhe s mlijekom (može i sojinim) osigurat će vam barem 300 mg kalcija
b) Zobena kaša s 1 dcl mlijeka osigurat će vam 150 mg kalcija
c) Običan jogurt (2 dcl) u prosjeku sadrži 450 mg kalcija
d) Jedna šalica kuhanog zelenog povrća (kelj, špinat, crveni kupus) sadrži 200 mg kalcija
e) Dodajući 3 mg mljevenih badema u salate ili variva,osigurat ćete dodatnih 50 mg kalcija
f) Većina jela od soje sadrži mnogo kalcija
g) Jedna šalica sadrži oko 260 mg kalcija
h) Čvrsti tofu sadrži 860 mg kalcija na pola šalice

Hrana bogata kalcijem


Mliječni proizvodi
a) Jogurt, obično, malo masni (1 šalica, 480 mg kalcija, 140 kcal)
b) Sojino mlijeko (1 šalica, 250 mg kalcija, 80 kcal)
c) Mlijeko obično (1 šalica, 300 mg kalcija, 150 kcal)
d) Sir, švicarski (30 grama, 270 mg kalcija, 110 kcal)
e) Mozzarella (30 grama, 205 mg kalcija, 115 kcal)
f) Tofu (pola šalice, 860 mg kalcija, 180 kcal)

Ribe i plodovi mora
a) Sardine u limenci (85 grama (6 sardina), 325 mg kalcija, 177 kcal)
b) Losos ( 85 grama, 180 mg kalcija, 120 kcal)

Voće
a) Sok od naranče (1 šalica, 300 mg kalcija, 105 kcal)
b) Papaja (1 srednja, 70 mg kalcija, 120 kcal)

Povrće
a) Soja (pola šalice, 230 mg kalcija, 125 kcal)
b) Kelj (pola šalice, 130 mg kalcija, 30kcal)
c) Špinat (pola šalice, 120 mg kalcija, 20 kcal)
d) Kupus ( pola šalice, 115 mg kalcija, 25 kcal)
e) Grah (pola šalice, 100 mg kalcija, 80 kcal)

Ljekoviti napitak od bijelog luka i limuna

Ovaj ljekoviti napitak postiče rad jetre te čisti krv od štetnih tvari.


Priprema: Limun s korom izrezati na kockice, bijeli luk prepoloviti i ubaciti u vrelu vodu, poklopiti i kuhati 5min. Poklopljeno ostaviti 12 sati. Staviti opet neka se zagrije, izmiksati štapnim mikserom i dobro procijediti kroz čistu gazu. Istiskivati da izađe što više tekućine. Uliti u boce i držati na tamnom mjestu. Kad se popije, pauzirati 10 dana pa ponoviti postupak. Piti ujutro natašte jednu malu rakijsku čašicu i popodne, (ukupno 2). Da ubijete neugodan miris češnjaka, najbolje je sažvakati malo kore limuna.

Sastojci: 6 većih limuna, 30 režnja češnjaka, 1 litra vode

Čaj za želudac

Čaj je odličan za sve vrste bolova u želucu.


Priprema: Čaj skuhati na uobičajeni način i piti.

Sastojci: 1 kesica čaja od kamilice, 1 kesica čaja od nane i prstohvat kima

U slučaju lijenih crijeva

Prirodan i fin način za otklanjanje tegoba.


Priprema: Suhe smokve sameljite dvaput tako da budu dobro usitnjene a suhe šljive je dosta samljeti jednom. Najbolje ih je samljeti u dobrom blenderu, a ako ga nemate u običnoj mašini za meso. List biljke sene možete kupiti u ljekarnama, kao čaj. Sve sastojke dobro promiješajte i stavite u staklenu posudu koju možete poklopit i čuvajte u frižideru.

Koristi se vrlo jednostavno. Na večer pojedite jednu žlicu ovog super ukusnog domaćeg pripravka. Ove smjese ispadne puno, tako da slobodno smanjite količinu sastojaka.

Koristite prema potrebi, nabolje uzastopce nekoliko dana. Sve ovisi od organizma.

Sastojci za smjesu: 50 dkg suhih šljiva bez koštica, 50 dkg suhih smokava, 50 dkg livadnog meda i 5 dkg dobro usitnjenog lista sene

Prirodni lijek protiv kolesterola

Prije nego što posegnete za tabletama koje su inače zadnji izbor, probajte ovaj narodni lijek protiv povišenog kolesterola.


Sastojci: 30 očišćenih češnja češnjaka, 5 limuna i 1 l vode

Priprema: Češnjak očistiti, limun oprati i sa korom narezati na manje komade. Sve usitniti u mikseru ili samljeti na mašini za meso. Staviti u posudu i dodati 1 litru vode. Kuhati samo da proključa. Ocijediti i vrelo pretočiti u bocu, ostaviti bez čepa da se ohladi. Kad se ohladi zatvoriti i držati u frižideru.

Posluživanje: Piti jednu rakijsku čašicu dnevno, po želji, prije ili poslije glavnog obroka. Nakon trotjedne kure, napraviti pauzu od 8 dana, a nakon toga započeti drugu trotjednu kuru. Pije se jednom u godini dana.

Dobar čistač organizma

Nakon bogate božićne trpeze, treba pročistiti svoje tijelo od masnoća sa ovim osvježavajućim sokom.


Sastojci za jednu osobu: 1 jabuka, 1 kruška, četvrtina crvenog grejpfruta, 2 stabla celera, 2-3 lista mente i 4 kocke leda

Priprema: Iscijedite lijepo sok od jabuke, kruške, 1/4 grejpfruta i celera. Stavite u čašu prvo kocke leda, pa sok i odozgor posolite sa 2-3 lista mente.

Za čišćenje organizma

Za čišćenje organizma oprobajte sljedeće: U blenderu izmiksajte mrkvu, paradajz i sok od limuna.


Vitamini iz ovog povrća osigurati vam lijep ten. Riječ je o moćnim antioksidantima koji usporavaju starenje stanica. Kombinacija mrkve, paradajza (bogatog likopenom) i limuna (punog vitamina C) podstiče stvaranje kolagena.

Tijekom dvije nedjelje svakodnevno prije ručka i večere popijte veliku čašu ovog soka. Ponovite to dva do tri puta godišnje. Pozitivne efekte ćete primijetiti već nakon prvih sedam dana. Pošto je ovaj sok prilično hranljiv, možete da ga pijete i za popodnevnu užinu.

Sirup od mrkve

Sirup od mrkve je dobar protiv bolesti grla, prsa, bronhitisa, upale pluća i očiju.


Sok dobiven od mrkve pomiješa se sa medom u omjeru 1:2 u gusti sirup.

Uzima se po 1 veliku žlicu 3X dnevno.

Kod upala dišnih putova sirup će biti još djelotvorniji ako mu dodamo propolis i ekstrakt kadulje.

Djelotvorna inhalacija protiv kašlja

Na crijep ili ciglu staviti izgnječeni crni i bijeli luk, pa gurnuti u vrelu rernu da se sve dobro ugrije.


Izvaditi ciglu pažljivo iz rerne (pazite da se ne opečete!) i udisati dok je toplo. Tijekom inhaliranja preko glave staviti veliki ručnik, da se isparenja ne šire po prostoriji. Ljudi koji su oprobali kažu da ova inhalacija jako dobro djeluje.

Obloga od krumpira protiv kašlja

Super domaći lijek protiv kašlja.


Skuhati neoljušteni krumpir, izvaditi iz vode i izgnječiti ga dobro. U vruću masu dodati 1 žlicu ulja i 2-3 kapi joda. Dobro promiješati.

Staviti smjesu na grudi, pa odozgo najlon kesu i topli šal. Leći. Skida se kad se obloga ohladi.

Super napitak za izbacivanje tečnosti

Idealna kombinacija: mrkva, cikla, celer i krastavac


Sok od mrkve i cikle podstiče rad jetre. Celer ubrzava prolazak hrane kroz crijeva, a krastavac doprinosi izbacivanju tečnosti iz organizma.

Svježe začinsko bilje, peršin, korijander i vlašac doprinose da ovaj sok ima i osvježavajuće djelovanj. Pijte veliku čašu ovog soka prije glavnih obroka dva tjedna kako biste očistili organizam od toksina nagomilanih zbog stresa, zagađenog zraka i nezdrave ishrane.

Trudite se da tokom ove kure pijete sedam-osam čaša vode dnevno.

Za snagu i jači imunitet

Idealna kombinacija: Cikla, kupus, mrkva, paradajz i paprika.


Ovo je pravi koncentrat vitamina C i vitamina grupe B.

Kupus je nezaobilazan u ovom koktelu, pošto obiluje biljnim vlaknima, vitaminom C, kalcijem i željezom.

Mrkva i cikla pak sadrže folate koji ublažavaju osjećaj umora. Ako ste zimogrožljivi, dodajte i đumbir, malo bibera ili začinske paprike.

Pijte sok prije glavnih obroka dvije-tri nedjelje. Kuru sprovodite jednom do dva puta godišnje.

Podizanje imuniteta

Priprema: Oprati limun i razrezati ga te izvaditi koštice. Isjeckati limun zajedno s korom pomoću električne sjeckalice. Važno je dobiti kašu. Med omekšati na toplini (radijatora, npr). Pomiješati omekšali med i kašu od limuna. Ostaviti sve u staklenoj posudi.


Vrijeme pripreme: 10 min

Posluživanje: Svako jutro, jedna žlica ovog napitka neka vam bude početak dana. Naknadno popiti oko 2 dcl vode i spremni ste za novi dan.

Sastojci za 6 osoba 500 g limuna (po mogućosti domaćeg uzgoja) i 500 g meda

Sok za detoksikaciju

Idealna kombinacija: Mrkva, paradajz i sok od limuna.


Vitamini iz ovog povrća osigurati će vam lijep ten. Riječ je o moćnim antioksidantima koji usporavaju starenje stanica u tijelu.

Kombinacija mrkve, paradajza i limuna punog vitamina C podstiče stvaranje kolagena. Tijekom dva tjedna svakodnevno prije ručka i večere popijte veliku čašu ovog soka. Ponovite to dva-tri puta godišnje.

Pozitivne efekte ćete primijetiti već nakon prvih sedam dana. Pošto je ovaj sok prilično hranljiv, pijte ga umjesto popodnevne užine.

Gerostar

Ovo je recept koji se daje starim i iznemoglim osobama,koji nemaju apetit i ne unose dovoljno tekućine u organizam.


Priprema: Limun ocijediti i dodati jednu ocijeđenu naranču, (ako nemate naranču dodati 2dl soka od naranče). 7 žličica šećera i 1 žličicu soli rastvoriti u 100ml vruće vode. Sve sastojke usuti u neki bokal i tome dodati još 500ml vode. Sve zajedno treba da iznosi 1l tečnosti. Piti tri puta dnevno.

Vrijeme pripreme: 15 min

Sastojci: 1 limun, 1naranča (može i 2dl soka od naranče) tetrapak, 7 žličica šećera, 1 žličica soli i 600 ml vode

Zdravi napitak za jačanje imuniteta

Ako ste slabog imuniteta, evo vam napitak koji će vam pomoći da ga ojačate.


Priprema: Prvo se stavlja jabukov ocat u jednu veću staklenku pa se dodaje polen i lagano miješa da se razmuti drvenom kuhačom. Odozgo pokriti sa krpom i ostaviti da tako odstoji nekoliko dana kako bi se polen otopio i fermentirao. Nakon nekoliko dana dodaje se med i propolis i sve se miješa da se dobije jednolična smjesa. Prva tri dana se uzima 3 velike žlice ujutro na prazan želudac a dalje po jedna ujutro, uz to se pije i čaša mlijeka ili vode.

Sastojci za pripremu: 1kg meda, 500ml jabukovog octa od kiselih jabuka, 10ml propolisa i 30gr polena

Napitak od cikle protiv anemije

Ako patite od anemije - anemičnosti - predlažemo vam da sebi napravite ovaj napitak i da ga pijete.


Napitak obavezno držite u frižideru

Sastojci za pripremu ljekovitog napitka: 2 litre soka od cikle, 1,5 kg limuna i 60 dekagrama meda

Vrijeme pripreme: 15 min

Sok od cikle i limuna pomiješajte sa medom. Ohladite ga smjesu.

Posluživanje: Dnevno popite šalicu soka. Važno je da je to manja šalica za kavu jer veća količina prestaje biti korisna. Ako dajete djeci, bit će dovoljna i jedna mala žličica dnevno. Ako pripremate napitak samo za jednu osobu, ne bi bilo loše da prepolovite mjeru kako vam se napitak ne bi pokvario.

Cikla - Kako je iskoristiti u kuhinji?

Ciklu je najbolje konzumirati sirovu, i to ribanu s malo limunova soka.


Ako želite poboljšati okus ovako pripremljenoj salati, uz ciklu upotrijebite mrkvu i/ili jednu kiseliju jabuku. Iznenadit će vas punoća okusa ovakve kombinacije.

Sok od cikle vrlo je ljekovit, a okus mu se može poboljšati dodatkom meda i limuna. Ciklu možete konzumirati bilo u kojem obliku bez ikakvih nepovoljnih posljedica i ograničenja, lako je probavljiva i ne utječe negativno na sekreciju želuca.

Na korijenu cikle ostavite dio stabljike i vrh korijena i pažljivo ga operite pod tekućom vodom, pazeći da ne oštetite kožu. Ako ciklu pripremate kuhanjem, u vodu dodajte malo octa ili limunova soka kako biste sačuvali lijepu crvenu boju. Ciklu možete kuhati zajedno s temeljcem, propasirati, dodati začine i crveno vino te poslužiti kao umak uz losos s roštilja ili rakove. Ako pireu od cikle dodate ulje, aceto balsamico, malo vode, sol, papar i nasjeckani kopar, dobit ćete nesvakidašnji salatni preljev koji se osobito dobro slaže s kuhanim šparogama. Kuhanu ciklu možete i kiseliti, pa je upotrijebiti kao uobičajenu zimsku salatu. Ako ciklu pripremate na pari, nemojte je guliti jer ćete tako sačuvati veću količinu nutrijenata. Nakon kuhanja u vodi ili na pari koža cikle se vrlo lako skida i tada je možete dalje pripremati.

Cikla je izvrsna namirnica za pečenje. Neoguljena cikla, umotana u aluminijsku foliju ili bez nje, peče se oko sat vremena na temperaturi pećnice od 190°C. Izvrsna je u kombinaciji sa svinjetinom ili patkom. Želite li postići kontrast slatkastom okusu cikle, dodajte malo luka ili češnjaka. U indijskoj kuhinji naribana sirova cikla može se dodati u pripremi tankog kruha bez kvasca – parathe. Listove cikle možete pripremati kao špinat ili blitvu. Po želji nasjeckane listove cikle dodajte u rižoto. Ako ste mislili da je tu kraj, pire od kuhane cikle dodajte u biskvitno tijesto za pripremu čokoladnog kolača.

Konvencionalno liječenje hemoroida

Nakon što je pregledom utvrđeno da su hemoroidi uzrok bolesnikovih teškoća (i isključivanjem drugih bolesti), započinje se liječenje koje je u početku konzervativno. Najčešće je dovoljno regulirati stolicu i osigurati bolesniku mekanu stolicu, i to dijetom i blagim laksativima.


Kako je ranije rečeno, bilo bi dobro regulirati stolicu u večernjim satima, tj. prije spavanja, jer se u snu hemoroidi povlače. Osim regulacije stolice, bitno je izbjegavanje previše začinjene hrane, kao i svakodnevna higijena analne regije (pranje hladnom vodom). Na tržištu postoji niz antihemoroidalnih krema i čepića. Bitno je znati da ti preparati ne liječe hemoroidalno oboljenje, nego olakšavaju simptome bolesti.

Bolesnici sa hemoroidima su nervozni i jako osjetljivi. Ne smiju jesti zabiberena, naljućena, zamašćena, zakiseljena i jako zasoljena jela. Također ne smiju jesti suhomesnate i konzervirane proizvode. Hrana mora biti kašasta. Jesti što više crnog kruha, voća, povrća, kompota, kuhanu pšenicu sa mlijekom.

Konzervativno je liječenje inicirano u početku bolesti, kad su čvorovi maleni, kad nisu trombozirani, kad je krvarenje neznatno i kad ne ispadaju. Liječenje se sastoji u dijetetskim mjerama i u brizi za redovnu stolicu. Laksancije, hladne sjedeće kupke, tjelovježba (naročito plivanje) djeluju povoljno.

Od lijekova preporučuju se razni puderi, masti, mnogobrojni antihemeroidni analni čepići (Posterisan, Rectasol), ali je pored svega uvijek veoma važna higijena i čistoća. U konzervativne mjere liječenja hemoroida ubraja se i inekciozna terapija.

Liječenje od hemoroidalne bolesti zahtijeva prilagođavanje životnih navika i načina ishrane ovom stanju kao i ljekarsku pomoć.

Za trajno liječenje hemoroida danas su u svijetu zastupljene 3 priznate metode, i to:
- skleroterapija ili inekciozno liječenje
- podvezivanje ili ligiranje hemoroida
- operativno liječenje

Postoje još neke metode liječenja hemoroida koje nisu dale tako dobre rezultate.

Liječenje sklerozacijom i ligaturama se izvodi ambulantno.

Vazoprotektivi su lijekovi za liječenje bolesti vena - pri tome se ponajprije misli na hemoroide i varikozitete vena. Vene su krvni sudovi koje vode krv sa periferije prema srcu. No, kada se kaže "vena" uglavnom se misli na vene koje vode deoksigeniziranu krv iz tijela u srce, mada postoje i plućne vene koje vode oksigeniziranu krv iz pluća u srce. Za razliku od arterija koje imaju jake i izdržljive višeslojne zidove, vene imaju slabije zidove.

Ukoliko su u pitanju teži oblici hemoroida ili komplikacije hemoroida tada često antihemoroidalije ne pomažu. Tada se koriste nefarmakološke metode liječenja - hemoroidoliza i galvanska elektroterapija, ligature, skleroterapija, kriokirurgija, laserska, IR ili BICAP koagulacija te kirurški zahvati – hemoroidektomija. Nekim osobama s vrlo teškim oblicima hemoroida može pomoći samo kirurgija.

U većini slučajeva olakšanje se osjeti nakon 3 – 7 dana liječenja. Bolesniku se propisuju protuupalni lijekovi, kreme i masti, a u nekim slučajevima i injekcije ili čepići. Korištenje krema i masti preporučuje se samo kratko vrijeme kako bi se izbjegli nadražujući efekti na sluzokožu.

Uz liječenje je neophodna i besprijekorna higijena: pranje neutralnim sapunom i hladnom vodom nakon svakog pražnjenja crijeva, a potom i temeljno sušenje. Za ublažavanje bolova pomoći će tuširanje ili kupke hladnom vodom, te blaga masaža kockicom leda uvučenom u prezervativ.

U slučaju vrlo bolne tromboze s natečenošću neće biti dovoljno uobičajeno liječenje, već je potrebno pri lokalnoj anesteziji kirurški odstraniti ugrušak. Bolovi tada trenutno prestaju. Drugi postupci se preporučuju nakon smirivanja akutnog stanja.

Elastični povoji često se kombiniraju s krioterapijom (liječenja ledom) i mogu znatno ublažiti hemoroidne tegobe, ali ovi postupci mogu biti bolni, a ponekad mogu izazvati i neželjene nuspojave.

Fotokoagulacija je potpuno bezbolan postupak bez neželjenih nuspojava i naknadnih komplikacija.

Zračenje hemeroida infracrvenom svjetlošću može da pomogne pacijentima da izbjegnu bolove i operaciju. Uz pomoć novog instrumenta sličnog laseru, nazvanog fotokoagulator, mlazom infracrvene toplote izaziva se koagulacija krvi u hemeroidu i oštećeni krvni sud se začepljuje i povlači.

Postupak je veoma precizan, tako da nema oštećenja zdravog okolnog tkiva, kao što može da bude slučaj kod terapije injekcijama, pa su i bolovi manji. Osim toga, nije potreban nikakav anestetik u toku zahvata, trošak nije veliki, a može se obavljati ambulantno. Postupak treba ponoviti 2 – 3 puta u toku 3 tjedna. Može se vršiti i u trudnoći.

Hemoroidalni čvorovi drugog stadija mogu se liječiti postavljanjem takozvanih elastičnih ligatura po Baronu.

Neliječeni hemoroidi mogu dovesti do brojnih komplikacija: Zbog zastoja krvi i zapaljenja sluzokože anusa često dolazi do zgrušavanja krvi u hemoroidnim čvorićima. Ako se zgrušana krv pretvori u ožiljasto tkivo, čvorić se zatvori i namjesto njega ostaje tvrda ožiljasta sisica. Hemoroid se sam zaliječio. Ali može se desiti da se čvor zapali i zagnoji. Iz anusa ispadnu šuljevi i ukliješte se sa sluzokožom u mišić-zatvarač anusa. Šuljevi oteknu, postanu tamnocrveni, otvrdnu, ranjave i na pritisak i pipanje su vrlo bolni. Iz sluzokože anusa luči se crvenkasta tečnost. Uslijed jakih bolova nije moguće vršenje nužde. Liječenjem otok splasne, čvorići se smanje i pretvore u tvrde ožiljaste sisice, poredane u obliku bradavica oko anusa. Ako čvorovi zagnoje, može nastati teška krvna infekcija, vrlo opasna po život.

Pacijentima smeta i pojačano lučenje sluzi i iritacija predjela oko anusa. Po svojoj prirodi hemoroidalna bolest je progresivna tako da se samo redovnim pregledima, dosljednim provođenjem savjeta liječnika i liječenjem ova bolest može kontrolirati. Naročito je važno obratiti se liječniku kada se radi o hemoroidima prvog stadija, jer u tom slučaju je saniranje ovog stanja mnogo jednostavnije i uspješnije.

Sve te navedene metode praćene su većim brojem komplikacija, a dugoročno gledano, javlja se velik broj recidiva oboljenja. Za hemoroidalne čvorove trećeg i četvrtog stadija indiciran je operacijski zahvat kojim se odstranjuju i unutrašnji i vanjski hemoroidalni čvorovi. Ako je korektno učinjena, vrlo je mali broj recidiva, kao i poslijeoperacijskih komplikacija u obliku jake bolnosti, relativne inkontinencije i posleoperativne stenoze.

Medikamentni tretman

Medikamentna terapija temelji se na higijeni ishrane i tijela, koja će garantirati redovno pražnjenje i time izbjeći zastoj stolice. Dijeta ne iziskuje pretjerane žrtve, nego se treba ograničiti na izbjegavanje previše obilnih jela bogatih iritirajućom hranom i pićem (salame, senf, alkohol, kava itd.).

Ako se javi zatvor, potrebno je pražnjenje olakšati uzimanjem umjerenih količina vazelinskog ulja ili parafina, izbjegavajući laksative (sredstva za čišćenje) koji uopćeno mogu biti iritirajući.

Lokalni bol može se ublažiti toplo-vlažnim oblozima, toplim sjedećim kupkama i čepićima dekongestiva (supstanci koje smanjuju navalu krvi), posebno je preporučljivo izbjegavati predugo sjedenje.

Google oglasi

Popularni postovi zadnjih 7 dana

Google oglasi