Kako sačuvati liniju nakon prestanka pušenja?

Stručnjaci ističu da je ovisnost o nikotinu samo malo slabija od heroinske, što znači da je apstinencijalna kriza veoma izražena.


Osim nervoze i anksioznosti, javlja se povećana potreba za hranom i slatkišima, naročito za čokoladom koja povećava lučenje serotonina - hormona sreće. No, osim kratkotrajnog zadovoljstva, neumjerenost u konzumiranju takve hrane donosi i probleme, a jedan od najtežih svakako je gojaznost. Međutim, postoje i osobe jake volje koje se uzdržavaju od slatkiša ili prekomjernog unosa hrane, a ipak se debljaju.

Dobra vijest je to što se radi o kratkoročnoj pojavi, a nauka ima objašnjenje zbog čega se javlja.

Što se dešava s tijelom kada mu se uskrati nikotin?

Nikotin pospešuje trošenje kalorija, pa se u prva dva mjeseca po prestanku pušenja obavezno nabaci nekoliko kilograma, a dolazi i do promjena u crijevnoj flori. U istraživanju švicarskih naučnika, u kome je učestvovalo 20 ispitanika - po pet pušača i nepušača, te 10 osoba koje su prestale da konzumiraju cigarete tjedan dana prije toga, ustanovljeno je da se tjelesna težina doskorašnjih pušača povećala usprkos tome što je unos kalorija ostao potpuno isti. Do toga dolazi jer se nakon prestanka pušenja formira nova crijevna flora koja mnogo efikasnije koristi energiju iz hrane, uslijed čega dolazi do debljanja. Ovaj problem, kako ističu naučnici, može se riješiti adekvatnom ishranom koja će spriječiti radikalne promjene u sastavu crijevne flore, dok je nesagorene kalorije moguće potrošiti fizičkom aktivnošću.

Zdrava ishrana

Prestanak pušenja predstavlja šok za tijelo, pa nije preporučljiva drastična promjena načina ishrane, jer bi to moglo multiplicirati stres i izazvati više štete nego koristi. Najbolje je da se organizam polako privikava na novonastalu situaciju. Prvih dana po prestanku pušenja trebalo bi jesti više manjih, raznovrsnih obroka. Poželjno je tijekom prve dvije nedjelje voditi dnevnik i zapisivati sve što se konzumira tijekom dana jer se tako neće pretjerivati.

Obroke je neophodno uzimati uvijek u isto vrijeme, a između njih piti što više vode i svježe cijeđenih sokova. Osjećaj gladi se smanjuje i ako se jede dosta sirovog povrća. Namirnice bogate vitaminom C smanjuju želju za nikotinom pa se preporučuje svakodnevno konzumiranje agruma - limuna, pomoranče i grejpfruta. Ovo voće bogato je vlaknima koja čiste organizam, ali i antioksidansima, inače odličnim zaštitnicima od svih bolesti.

Riba, jaja, soja i bobičasti plodovi obiluju proteinima, pružaju osjećaj sitosti i održavaju optimalan nivo šećera u krvi.

Idealan jelovnik

Nije preporučljivo preskakati doručak. Korisno je dan započeti kriškom raženog kruha sa dijetalnim džemom i šalicom zelenog čaja. Za međuobrok može se uzeti voće, a za ručak juha, pečena riba ili meso sa barenim povrćem začinjenim maslinovim uljem. Popodnevna užina sastoji se od voćne salate ili frapea, dok se za večeru preporučuju nemasno meso i salata. U odvikavanju od pušenja pomažu i namirnice koje povećavaju baznost organizma - ovas, suho grožđe, badem, smokve, špinat, blitva, maslačak. Bazna hrana osigurava duže kruženje nikotina kroz organizam, pa samim tim smanjuje želju za pušenjem. Mlijeko suzbija potrebu za nikotinom a najbolje je da se pije sa malo nemasnog kakaa koji je bogat magnezijem i odlična je zamjena za čokoladu.

Mogu mu se dodati rogač i cimet jer smanjuju potrebu za slatkišima, ali i nikotinom. Umjesto cigarete, u ustima držite štapić cimeta i polako ga sišite. Slatkasti ukus ovog aromatičnog začina stvorit će prijatan osjećaj u ustima i smiriti živce.

Izbjegavajte meso i šećer

Meso može da izazove želju za cigaretom jer supstanca purin iz njegovog sastava povećava količinu amonijaka koji se oslobađa prilikom raspadanja složenih proteina iz ove namirnice. Taj proces stimulira rad centralnog živčanog sistema, stvara nervozu i jača želju za cigaretom. Slatkiši nisu preporučljivi jer smanjuju nivo vitamina B1, zaduženog za jačanje živčanog sistema. Uz svaki obrok trebalo bi unijeti dvije žlice pšeničnih klica.

Fitoterapija

Bokvica sadrži vitamine C i K, provitamin A, limunsku kiselinu i kalij, a naučna istraživanja pokazala su da ova biljka, naročito čaj pripremljen od njenog lišća, smanjuje želju za cigaretom. Može se jesti sirova, kao salata ili se pak dodavati jelima. Valerijana također smanjuje želju za cigaretama i opušta, a preporučena doza je dvije šalice čaja dnevno. Zbog specifičnog mirisa i ukusa, može da se kombinira sa drugim biljkama, ali nikako sa onima koje imaju sedativno djelovanje,kao što je, na primjer, kamilica. Žvakanje osušenog korijena iđirota također suzbija želju za nikotinom, a pomaže i čaj koji se priprema na sljedeći način: kašičicu suhog usitnjenog korijena preliti sa 2dl mlake vode i ostaviti da prenoći. Ujutro zagrijati, pustiti da kratko provri i ostaviti poklopljeno dvadesetak minuta. Procijediti i piti po gutljaj prije i nakon svakog obroka. Napitak od mješavine hmelja, valerijane i anisa odlično je sredstvo za ublažavanje apstinencijalne krize: pomiješati jednake dijelove biljaka, pa dvije žlice mješavine preliti čašom vrele vode. Piti tri šalice dnevno u gutljajima.

Nema komentara :

Objavi komentar

Google oglasi

Popularni postovi zadnjih 7 dana

Google oglasi