Prirodni hormoni i njihov utjecaj na uznemirenost i stres


DHEA — Ovaj hormon koji se proizvodi u nadbubrežnim žlijezdama, mozgu i koži, može da pomogne u držanju Štetnih efekata hormona stresa pod kontrolom. Našim starenjem, nivo DHEA opada, tako da sa četrdeset godina starosti proizvodimo svega polovinu od one količine koju smo proizvodili sa dvadeset godina. Stoga nije slučajno što našem organizmu, s godinama, treba sve više vremena da se oporavi od stresa, a nivo hormona stresa ostaje visok tokom dužeg perioda. Brojna ispitivanja vršena na životinjama pokazuju da dodaci DHEA mogu da spriječe normalno fiziološko oštećenje prouzrokovano pretjeranim izlaganjem hormonima stresa, a postoje i čvrsti dokazi da isto djelovanje ima i na ljudski organizam. Čini se kao dobra ideja da se u pedesetoj treba pobrinuti da se nivo DHEA vrati na nivo iz mladosti. Na primjer, tokom šestomjesečnog ispitivanja nedavno provedenog na Univerzitetu u San Diegu, za vrijeme prva tri mjeseca je trinaest muškaraca i sedamnaest žena, starih između Četrdeset i sedamdeset godina, uzimalo dodatak DHEA dovoljan da vrati nivo tog hormona u njihovoj krvi na onaj iz mladosti. Tokom sljedeća tri mjeseca, ispitanicima je davan placebo. Ni istraživači, ni ispitanici nisu znali ko ni kada uzima DHEA, a ko placebo. Pokazalo se da su se oni koji su uzimali DHEA ne samo bolje osjećali nego su rekli i da su spremniji da izađu na kraj sa stresom.

Melatonin — Melatonin je hormon koji se proizvodi u pinealnoj žlijezdi (epifizi), maloj žlijezdi smještenoj u mozgu. On kontrolira nas ciklus spavanja i budnog stanja, a također je i moćan razbijač stresa. Slično kao kod DHEA, ispitivanja na životinjama su pokazala da melatonin može da regulira negativne efekte hormona stresa, vraćajući ih na normalniji nivo. Dopunski bonus: melatonin može da pomogne u ublažavanju nesanice izazvane blažom uznemirenošću. Sa šezdeset godina, proizvodimo upola onoliko melatonina koliko smo proizvodili sa dvadeset, a mnogi istraživači vjeruju da moramo da vratimo njegov nivo na onaj iz mladosti, kako bismo očuvali maksimalno dobro zdravlje i dugovječnost.

Kako izbjeći ovo stanje?

Izbjegavajte kofein - Ukoliko ste pod stresom, kofein će samo još više da vas razdraži. Prebacite se na biljne čajeve oslobođene kofeina i na kani iz koje je također odstranjen kofein. Čuvajte se kola-napitaka - mogu da budu izvor velikih količina kofeina.

Budite fizički aktivni - Jedan od razloga visokog danka koji od nas uzima stres jeste i činjenica da nas hormoni stresa „ubacuju u brzinu", a mi ne upražnjavamo nikakvu fizičku aktivnost kojom bismo to propratili. Redovna fizička aktivnost je odličan način za ublažavanje stresa i prirodan je put za poboljšanje raspoloženja.

Recept

B-kompleks: Jedna tableta od 50 mg dva puta na dan, uz jelo.
Kantarion: Po jedna kapsula najviše tri puta na dan.
Sibirski ginseng: Jedna kapsula na dan, između obroka.
Ginko biloba: Jedna kapsula od 60 mg najviše tri puta na dan.
Kava lava: Jedna kapsula najviše tri puta na dan.
DHEA: Uzimajte svakodnevno 25 mg. Muškarci stariji od pedeset godina mogu da uzimaju po 50 mg. Žene ne bi trebalo da uzimaju više od 50 mg, izuzev ako to ne rade pod nadzorom ljekara.
Melatonin: Uzimajte 1 mg sublingvalno (tablete koje se rastvaraju ispod jezika) pred odlazak na spavanje.
Kombinacija kalcija i magnezija: Jedna tableta od 500 mg kalcija i jedna od 250 mg magnezija dva puta na dan prije jela. Ako imate teškoća da zapadnete u san, možete da uzmete kalcij (1000 mg) i magnezij (500 mg) pola sata prije odlaska u krevet.

Nema komentara :

Objavi komentar

Google oglasi

Popularni postovi zadnjih 7 dana

Google oglasi