Omega 3 masne kiseline - kako djeluju na naše zdravlje?


Omega 3 su esencijalne masne kiseline koje se moraju unositi u tijelo hranom jer ih ne možemo sami sintetizirati u tijelu.

Omega 3 je glavni sastojak stanične membrane, a hormoni koji pokreću sve funkcije u tijelu ne mogu se proizvesti bez Omega 3.

Omega 3 se sastoji od dvije nezasićene masne kiseline:

1.            DHA - dokozaheksanoička kiselina
2.            EPA - eikozapentanoička kiselina

Djelovanje Omega 3 kiselina:

-              poboljšava cirkulaciju
-              snižava visoki tlak
-              jača imunitet
-              smanjuje nivo kolesterola, triglicerida i šećera u krvi
-              smanjuje bolove i upale kod reumatoidnih oboljenja i sportskih povreda
-              ublažava simptome osteoporoze, sprječava bubrežno lučenje kalcija iz tijela
-              smanjuje negativne efekte kortizola
-              pomaže kod Chronove bolesti, kolitisa i ostalih problema s crijevima
-              pomaže kod raznih oblika raka, raka dojke i ostalih tumora
-              štiti od moždanog udara i infarkta
-              kontrolira proizvodnju prostaglandina, tvari slične hormonima, koji kontroliraju mnoge procese u tijelu kao što su: zgrušavanje krvi, upalne procese, alergije,bolove, krvni tlak, rad srca, bubrega, pluća, proizvodnju hormona i td.
-              pomaže kod oboljenja živčanog sustava ( multipleks skleroza )
-              pomaže kod svih oblika depresije, agresije i poremećaja socijalnog ponašanja

Omega 3 su izuzetno važne za emocionalno zdravlje, a evo zašto :

Eskimsko stanovništvo zapadnog Grenlanda gotovo da ne poznaje bolesti kao što su bolesti srca, visokog tlaka, moždanog udara, loše cirkulacije, agresiju i depresiju.

Vjeruje se da je razlog tome to što uglavnom jedu ribu iz hladnih mora, unose deset puta više nezasićenih masnih kiselina od stanovnika SAD-a i Europe, koji u svojoj ishrani imaju uglavnom zasićene masne kiseline. Mnogostruka znanstvena istraživanja su pokazala da je DHA - sastojak Omega 3 - izuzetno važna za mentalno zdravlje, te da njen manjak u prehrani izaziva snažne depresije i poremećaje u ponašanju - agresiju.
Dokazano je da stopa depresije i agresije raste razmjerno smanjenom unosu DHA u prehrani. Na primjer u Japanu se DHA dodaje prehrani za dojenčad kako bi bebe postale pametnije, a učenici i studenti ga redovito  uzimaju jer podiže inteligenciju, memoriju, kognitivne sposobnosti, strpljenje u učenju, bolje razumijevanje i td.

Omega 3 ( pa tako i DHA ) organizam ne može proizvesti, već se mora dobiti iz hrane ( skuša,  tunj, losos ) ili uzeti kao dopunu u gel kapsuli.

DHA se nalazi u visokoj koncentraciji u sivoj tvari mozga ( 70 % sive tvari mozga čini DHA ) i očnoj retini.
DHA pomaže održati membrane stanica mozga propusnima što održava mozak vitalnim i pospješuje komunikaciju između moždanih stanica.

Manjak DHA izaziva:

-              dobro poznatu depresiju poslije poroda
-              depresiju, agresivnost, hiperaktivno ponašanje, manjak pažnje i koncentracije
-              smanjuje sposobnost učenja, memorije i razumijevanja - ne krivite djecu za loše učenje, neposlušnost, manjak koncentracije, neodgovornost, DAJTE IM DHA i hranite ih pravilno, sa što manje bijelog brašna, bijelog šećera, mesnih prerađevina i ostalog lijepo upakiranog smeća.
-              manjak DHA je jedan od vodećih ( uz manjak cinka u hipokampusu - centru za memoriju i razmišljanje u mozgu ) uzroka Alzheimerove bolesti.

Omega 3 se mora unositi (kroz konzumiranje ribe ili dopuna ) od doba dojenčeta do duboke starosti ukoliko želite imati kvalitetan i zdrav život.

Nema komentara :

Objavi komentar

Google oglasi

Popularni postovi zadnjih 7 dana

Google oglasi