Arišev arabinogalactan - Butirat


Arišev arabinogalactan je polisaharid u prahu koji se dobiva iz kore drveta ariša - Larix vrste. Sastoji se od D-galaktoze i L-arabinoze, u obliku beta-D-(1-3)-galaktan glavnog lanca s pobočnim lancima jedinica galaktoze i arabinoze različitih dužina, a sam galaktan je polimer galaktoze.

Arišev arabinogalactan je danas najbolji poznati izvor prehrambenih biljnih vlakana.

On znatno povećava proizvodnju kratko-lančanih masnih kiselina u debelom crijevu, osobito butirat, koje su izuzetno važne za naš imunosni sustav.

Butirat je značajan za zdravlje debelog crijeva i kompletnog imuniteta.

Začetak svake maligne bolesti je upravo u debelom crijevu gdje se stvaraju antitijela na antigene T i Tn, antigene koji potiču maligne promjene u stanicama ukoliko postaju aktivni, a u debelom crijevu se stvaraju i poliamini, kemijske tvari važne za obnovu DNK i održavanje cijelog tjelesnog sustava i obnovu tkiva.

Ukoliko crijevna flora nije u redu, ako je nivo dobrih bakterija ispod nivoa loših, dakle ako više ima loših bakterija, dolazi do pojačane aktivnosti antigena T i Tn i do pojave maligne bolesti. U tom slučaju dolazi i do povećane sinteze ( stvaranja veće količine ) poliamina koji također dovode do veće aktivnosti antigena T i Tn.

Butirat je važan supstrat za stvaranje energije epitelnih stanica debelog crijeva.

Zaštitnik je crijevne mukoze ili sluzne opne protiv patogenih agensa koji podupiru maligne promjene.
Ispitivanja su pokazala da on smanjuje stvaranje amonijaka te je od kliničke vrijednosti u tretmanima portal-sustavne encefalopatije , bolesti, koju obilježava stvaranje amonijaka u jetri. Podiže i razinu Bifidobacterium longum u crijevnoj flori.

Nema komentara :

Objavi komentar

Google oglasi

Popularni postovi zadnjih 7 dana

Google oglasi